FAQ

Najczęściej zadawane pytania

 

1. Czy maska antysmogowa chroni przed wirusami?

W celu zminimalizowania ryzyka zachorowania na COVID-19 szczególnie rekomendowane są maseczki medyczne, KN95, FFP2 i FFP3. Jednakże również maski antysmogowe Bodu-Med zmniejszają ryzyko zakażenia poprzez odpowiednie mechanizmy filtracji. Środkiem, który dodatkowo jest przydatny w czasie epidemii jest płyn dezynfekujący, który należy stosować zarówno do odkażania samej maseczki, jak i filtra wymiennego. Równocześnie warto dodać, że wirusy przenoszą się drogą kropelkową - co oznacza to, że pomimo ich bardzo małych rozmiarów ich nośniki (kropelka, pył, zanieczyszczenie) są zdecydowanie większe. Oznacza to, że element "nośnik+wirus" jest skutecznie filtrowany przez maseczkę antysmogową. Podsumowując, maski antysmogowe wraz z preparatem dezynfekującym nadają się zarówno do ochrony przed smogiem, alergenami czy spalinami, jak i znajdują zastosowanie w ochronie użytkownika przed bakteriami i wirusami.

2. Jak często należy wymieniać filtr w maskach antysmogowych?

Filtry Bodu-Med w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza wystarczają od 10 do 30 godzin aktywnego użytkowania. Jednak ze względu na epidemię COVID, w przypadku gdy maseczka nie jest używana jedynie antysmogowo, rekomendowana jest wymiana filtra co 8 godzin korzystania. Nie jest zalecane używanie jednego filtra przez dłuższy czas ze względu na potencjalną możliwość gromadzenia się bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów.

3. Jaki filtr będzie odpowiedni do mojej maski?

Do masek antysmogowych sportowych, niezależnie od rozmiaru konkretnej maski, pasują filtry z zakładki filtry antysmogowe PM2.5 do masek sportowych. Natomiast do maseczek casual odpowiednie będą filtry z zakładki filtry antysmogowe PM2.5 do masek casual.

4. Jaka jest zasada działania masek antysmogowych?

Sposób w jaki działają maski antysmogowe Bodu-Med jest taki sam niezależnie od ich rodzaju. Wdychane z zewnątrz powietrze przechodzi przez pierwszą warstwę maski, a następnie przez wysokiej jakości filtr antysmogowy, który oczyszcza je ze szkodliwych substancji. Przefiltrowane i oczyszczone powietrze trafia do płuc, a podczas wydychania jest usuwane na zewnątrz maski przez zawory wydechowe.

5. Przed czym dodatkowo ochroni mnie maska oprócz smogu?

Filtr znajdujący się w maseczce zapewnia ochronę przed:

- pyłami zawieszonymi PM1,0, PM2,5 oraz PM10 (smog),

- alergenami wziewnymi (pyłki roślin, kurz, pleśń, naskórek zwierząt),

- pyłem węglowym,

- spalinami,

- dymem tytoniowym,

- wirusami i drobnoustrojami chorobotwórczymi,

- wieloma innymi toksycznymi substancjami.

6. Czy maseczkę antysmogową można prasować lub prać? Jak czyścić maskę?

Powierzchnię maski antysmogowej można czyścić wilgotną ściereczką lub umyć ręcznie pod bieżącą wodą (usuwając wcześniej z maski filtr) o temperaturze max. 30°C przy zastosowaniu łagodnego detergentu. Nie rekomendujemy prania masek w pralce ze względu na możliwość uszkodzenia materiału oraz szwów. W przypadku masek casual dopuszczalne jest prasowanie materiału. Zalecane jest również czyszczenie zaworka wydechowego co kilka dni stosowania.

7. Czy po zakupie mogę wymienić lub zwrócić maskę lub filtry?

W związku z epidemią COVID-19, w trosce o Państwa bezpieczeństwo podjęliśmy decyzję o nieprzyjmowaniu zwrotów ani wymian zakupionych masek i filtrów. Maski są towarami higienicznymi, które zgodnie z art. 38 pkt. 5 ustawy o prawach konsumenta nie podlegają zwrotowi. Uprzejmie prosimy o przemyślane zakupy.

8. Czy w zestawie z maseczką antysmogową jest filtr w zestawie?

Tak - do każdej maski kupionej w naszym sklepie standardowo dołączony jest w zestawie 1 filtr pięciowarstwowy PM2.5 z aktywnym węglem. Filtr jest umieszczony bezpośrednio w maseczce.

9. Czy maska sportowa antysmogowa z filtrem nada się do miejskiego, codziennego użytku lub w czasie epidemii?

Nasze maseczki antysmogowe nie są wyłącznie maskami mającymi chronić użytkownika w warunkach zanieczyszczonego powietrza miejskiego. Maseczki antysmogowe znajdują również zastosowanie antywirusowe w czasie epidemii - sprawdzają się idealnie w drodze do pracy, szkoły, robienia zakupów czy zwykłego przemieszczania się po mieście.

10. Czy możliwa jest wysyłka zamówienia za granicę?

Tak – wysyłki realizujemy na terenie Unii Europejskiej i niektórych innych krajów. Prosimy o kontakt w celu indywidualnego określenia kosztu wysyłki.

11. Jaką funkcję pełnią zaworki w masce antysmogowej?

Ich główną funkcją jest odprowadzanie wilgoci z wnętrza maseczki wraz z wydychanym powietrzem. Wewnątrz zaworka znajduje się silikonowa uszczelka zapobiegająca przedostawaniu się nieprzefiltrowanego powietrza podczas wykonywania wdechu. Jednokierunkowe wydechowe zaworki są również elementem montażowym filtra. Ponadto zawory oddechowe sprawiają, że wydychanie powietrza jest szybsze i łatwiejsze niż
w przypadku masek bez zaworka.

12. Czy maska sportowa różni się sposobem filtracji od maski casual?

Zarówno maski antysmogowe z serii casual jak i sportowe wyposażone są w tej samej klasy pięciowarstwowy filtr PM2.5 z aktywnym węglem. Maski różnią się materiałem, z którego są wykonane, budową oraz łatwością wydychania powietrza. Maska antysmogowa sportowa posiada dwa zawory wydechowe, natomiast maska antysmogowa casual ma jeden boczny zaworek wydechowy.

13. Czy można używać maseczki antysmogowej nosząc okulary?

Tak – korzystanie z maseczki wraz z okularami jest możliwe. Aby ograniczyć stopień parowania należy dopasować zacisk nosowy maseczki oraz całą maskę szczelnie do kształtu twarzy, tak aby wydychane powietrze wydostawało się w całości przez zaworki wydechowe. Na koniec należy umieścić okulary tuż nad maską. Dodatkowo zalecane jest użycie preparatu do okularów typu anti-fog.

14. Którą maseczkę antysmogową wybrać?

Wśród maseczek antysmogowych Bodu-Med znajdą Państwo modele codzienne oraz sportowe. Seria masek casual z filtrem przeznaczona jest do użytku codziennego. Maski wykonane są z bawełny technicznej wysokiej jakości. Wyróżnia je wysoki komfort użytkowania oraz efektywna filtracja cząstek. Maski antysmogowe sportowe z filtrem przeznaczone są dla osób uprawiających sport, ceniących wygodę, komfort oddychania i bezpieczeństwo. Regulowanej długości rzep z tyłu głowy i zacisk nosowy zapewniają idealne dopasowanie do każdej twarzy. Maski wykonane są z rozciągliwego neoprenu. Wyposażone są w dwa zaworki wydechowe, co przekłada się na większy komfort oddychania w stosunku do naszych masek casual. W maseczkach sportowych z powodzeniem można również funkcjonować na co dzień. Wszystkie maski Bodu-Med wyposażone są w pięciowarstwowy wysokiej jakości filtr PM2,5 z aktywnym węglem.

15. Kto powinien korzystać z masek antysmogowych?

Maseczki antysmogowe powinien stosować każdy, jeżeli tylko pozwala mu na to ogólny stan zdrowia. Jako środek ochronny polecane są osobom spędzającym czas na zewnątrz, a w szczególności w warunkach silnego zanieczyszczenia - sportowcom, alergikom, osobom pracującym w zapylonych pomieszczeniach oraz każdemu, kto chciałby ograniczyć wnikanie szkodliwych substancji do płuc.

16. Maska antysmogowa a okulary.

Korzystanie z maseczki wraz z okularami jest możliwe. Aby ograniczyć stopień parowania należy dopasować zacisk nosowy maseczki oraz całą maskę szczelnie do kształtu twarzy, tak aby wydychane powietrze wydostawało się w całości przez zaworki wydechowe. Po wykonaniu tej czynności należy umieścić okulary tuż nad maską. Dodatkowo zalecane jest użycie preparatu do okularów typu anti-fog.

17. Maseczka antysmogowa - jak często zmieniać filtry?

Filtry antysmogowe Bodu-Med w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza wystarczają od 10 do 30 godzin aktywnego użytkowania. Jednak ze względu na epidemię COVID-19, w przypadku gdy maseczka nie jest używana jedynie antysmogowo, rekomendowana jest wymiana filtra co 8 godzin korzystania. Nie jest zalecane używanie jednego filtra przez dłuższy czas ze względu na potencjalną możliwość gromadzenia się bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów.

18. Na co zwrócić uwagę nosząc maseczkę?

Istnieje kilka możliwych zagrożeń związanych z nieprawidłowych korzystaniem z masek ochronnych, o których warto pamiętać:

- noszenie maseczek nie przylegających do twarzy - maska nie może w pełni chronić, jeśli nie jest szczelnie dopasowana do twarzy.

- dotykanie przedniej części maski ochronnej (która wyłapuje wirusy, smog itp.) - może skutkować przeniesieniem zanieczyszczenia i ostatecznie doprowadzić do dotarcia zanieczyszczeń lub wirusów do ust i nosa.

- podejmowanie niepotrzebnego ryzyka przez zbyt długie korzystanie z jednorazowej maseczki lub filtra antysmogowego - ze względu na epidemię COVID-19 zalecane jest korzystanie z maseczek ochronnych KN95, FFP2, FFP3 oraz filtrów antysmogowych do 8 godzin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl